Jsem odborným poradcem Evropského institutu pro terapii molekulárním vodíkem (EIMHT) a Molecular Hydrogen Company Ltd. (MHC).

Konzultace

  • co je molekulární vodík, jak působí, proč je tak vyjímečný
Ceník konzultace
Konzultace Cena [Kč]
60 min 300
Pro zájemce nabízím možnost přednášky o molekulárním vodíku – vhodné pro větší skupiny lidí – cena dohodou.

Proč molekulární vodík?

Zabývám se studiem vlastností, účinků a využití molekulárního vodíku již od podzimu 2017 a za tu dobu jsem zjistila, že molekulární vodík je jedinečným  pomocníkem v mnoha oblastech současného života. Pro své účinky se začíná využívat ve sportu, v lázeňské a kosmetické péči a také jako prostředek k udržení zdravého životního stylu.
Dnes jsou již patentovány technologie výroby biologicky aktivního vodíku, které nám umožňují ho využívat v běžném životě. Díky tomu jsou příznivé účinky molekulárního vodíku dostupné každému.

Co je molekulární vodík a jak působí

Molekulární vodík je bioaktivní plyn bez chuti a zápachu. Je to nejjednodušší a nejmenší molekula, jejíž vlastnosti jí umožňují proniknout do celého organismu, tzn. i tam, kam se jiné látky nedostanou. Vodík je pro tělo přirozený, protože si ho tvoří pro nás prospěšné bakterie ve střevech, kde pomáhá k udržení správně fungujícího prostředí trávicího traktu. V těle se vodík účastní mnoha biochemických reakcí, které mají vliv na udržení rovnováhy vnitřního prostředí. Náš organismus má k dispozici různé řídící a regulační mechanismy, kterými rovnováhu vnitřního prostředí udržuje. Nicméně vlivem různých zátěží dochází k dlouhodobému narušování rovnováhy, které může být charakterizováno pojmy oxidační stres a chronický zánět. V konečném důsledku pak dochází k vyčerpání a poruchám funkce tkání a orgánů, které přináší různé psychické a fyzické problémy od počátečních nenápadných projevů, přes chronické potíže až k závažným poruchám. Porušení rovnováhy se v těle může projevit kdekoli, a proto je potíží, tzv. civilizačních onemocnění, tak mnoho. Jakým způsobem a kde se nerovnováha projeví je zcela individuální a záleží přednostně na geneticky slabé a především na emocionálně stresované tkáni.
Dle WHO, světové zdravotnické organizace, je zdraví stav fyzické, psychické, sociální a estetické pohody (rovnováhy). Podstatou kvalitního a plnohodnotného života je tuto rovnováhu nalézt a udržovat. V současných podmínkách to však může být velmi těžké. Někdy se snažíme ze všech sil, ale stavu zdraví a pohody nedosáhneme. Naše těla se nestačí s nápory současné, náročné doby vypořádat. Organismus se nestíhá adaptovat na rychle se měnící prostředí a zátěže, kterých neúměrně přibývá.
Molekulární vodík přispívá k navrácení přirozené rovnováhy tím, že má přímý vliv na ukončení chronických a akutních zánětů, vyčištění organismu od zatěžujících a odpadních látek a tím aktivování samoozdravných regeneračních pochodů. Při jeho reakcích nevznikají žádné vedlejší produkty, jen voda, která tělo hydratuje. Vodík uleví tělu, které si pak lépe poradí s různými zátěžemi, dokáže se rychle zotavit.

To, že molekulární vodík má velký potenciál jako účinný antioxidant pro léčebné použití zjistili Japonští výzkumníci v roce 2007. Od té doby zájem o výzkum vodíku a vodíkovou technologii ve zdraví a wellness roste exponenciálně. Vodík může mít obrovský dopad jako nový a inovativní terapeutický nástroj u závažných zdravotních problémů.

Molekulární vodík zaujímá v současné době první místa na poli lékařského výzkumu. Existuje velké množství vědeckých studií, ve kterých se vědci zabývají mechanismy oxidačního stresu a s ním souvisejícími chronickými degenerativními onemocněními včetně zrychleného stárnutí, stejně jako nemocí souvisejících s acidobazickou rovnováhou.

3 důvody proč je molekulární vodík užitečný:
  1. Zneškodňuje toxické volné radikály, které jsou příčinou oxidačního stresu. Oxidační stres způsobuje vážné poškození tkáně, a stane-li se chronickým, je jednou z příčin mnoha častých onemocnění a zrychleného stárnutí.
  2. Podílí se na tvorbě a účincích v těle vytvářených antioxidantů, které přirozeně toxické volné radikály ničí.
  3. Molekulární vodík má protizánětlivé, antialergické a antiapoptické účinky.
Tyto skutečnosti dokumentují mnohé odborné články, studie a publikace prezentované na mezinárodně uznávaných a prestižních webových stránkách:
MHC (Molecular Hydrogen Company Ltd.)
MHC se sídlem v Irsku byla založena Davidem Maršálkem. Cílem společnosti je prohloubit znalosti v oblasti terapie molekulárním vodíkem, zvyšovat povědomí o zdravotních výhodách a pozitivních účincích molekulárního vodíku. Do týmu se podařilo přivést skutečné odborníky z různých zemí s mnohaletými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vodíkové terapie, kteří jsou členy mezinárodních profesních organizací.
EIMHT (Evropský institut pro terapii molekulárním vodíkem)

EIHMT je nezisková organizace. Jsou zde uvedeni všichni významní odborníci z EU, kteří mají s molekulárním vodíkem v praxi reálné zkušenosti, ale také odborné vědomosti. Její cíle jsou:

  • podporovat a propagovat výzkum molekulárního vodíku
  • vzdělávat vládní, lékařské, vědecké a politické osobnosti a organizace
  • zajistit integritu výzkumu v oblasti molekulárního vodíku a zavádění vodíkových produktů na trh
Vodíková konference 
Každoročně pořádaná mezinárodní konference vodíkového lékařství 21. století
MHI (Molecular Hydrogen Institute – Institut molekulárního vodíku)
MHI pod vedením Tylera W. LeBarona z USA, je zaměřena na usnadnění šíření přesných informací o výzkumech a vodíkových technologiích ve světě. Diskutuje se zde o mnoha důležitých aspektech molekulárního vodíku a řeší se obrovské množství pseudovědy a marketingového humbuku, které příliš snadno mystifikuje masy. Všechny články jsou s odkazy na odbornou literaturu a nikoli jen na názor jednoho člověka.
Molecular Hydrogen Studies (Molekulární vodíkové studie)
Portál profesora Sergeje M. Ostojice je nezávislá divize Centra pro zdraví, cvičení a sportovní vědy, založená na základě současných vědeckých studií o biomedicínském využití molekulárního vodíku, se snahou podporovat iniciativy ve výzkumu vodíku. Všechny příspěvky pochází z recenzovaných akademických časopisů a publikací a příslušných vědeckých událostí. Jejich posláním je shromažďovat nezaujaté údaje a poskytovat aktuálně nejlepší informace při rozhodování o používání molekulárního vodíku v oblasti zdraví a nemoci.
Národní centrum pro biotechnologii
Národní centrum pro biotechnologii informuje o vědě a zdraví tím, že poskytuje přístup k biomedicínským a genomickým informacím.
PubMed obsahuje více než 28 milionů citací pro biomedicínskou literaturu z časopisů MEDLINE, vědeckých časopisů a online knih. Citace mohou zahrnovat odkazy na plnohodnotný obsah z webových stránek PubMed Central a vydavatelů.

Informace jsou čerpány z těchto zdrojů:

[1] OHSAWA I. et al. Hydrogen acts as a therapeutic antioxidant by selectively reducing cytotoxic oxygen radicals. Nat. Med. 2007; 13(6)
[2] HUANG CS. et al. Recent advances in hydrogen research as a therapeutic medical gas. Free Radic Res. 2010; 44(9)
[3] LeBaron TW.: Přednáška na lékařské konferenci AMMG. Las Vegas. Listopad 2015 www.molecularhydrogeninstitute.com/videos
[4] SUN Xuejun, OHTA Shigeo, NAKAO Atsunori. Hydrogen Molecular Biology and Medicine. Switzerland: Springer, 2015. ISBN 978-94-017-9690-3
[5] SLEZÁK J. et al. Preventive and Therapeutic Application of Molecular Hydrogen in Situations With Excessive Production of Free Radicals. Physiol. Res. 2016. 65 (1): 11-28
[6] GE L. et al. Molecular hydrogen: a preventive and therapeutic medical gas for various diseases. Oncotarget. 2017. 8 (60): 102653-102673
[7] HU T. et al. Hydrogen Medicine Therapy: An Effective and Promising Novel Treatment for Multiple Organ Dysfunction Syndrome (MODS) Induced by Influenza and Other Viral Infections Diseases? SOJ Microbiol Infect Dis. 2017. 5(2): 1-6.
[8] QIU P., LIU Y., ZHANG J. Recent Advances in Studies of Molecular Hydrogen against Sepsis. Int J Biol Sci. 2019. 15(6):1261-1275
[9] LeBaron TW. et al. The Effects of 24-Week, High-Concentration Hydrogen-Rich Water on Body Composition, Blood Lipid Profiles and Inflammation Biomarkers in Men and Women with Metabolic Syndrome: A Randomized Controlled Trial. Diabetes Metab. Syndr. Obes. 2020. 13: 889-896